A gépi tanulás módszerével az internetes videókon látható személyek szívritmusa is mérhető.
2016. február 15. 07:19
p
0
0
3
Mentés
Már úgyis információt kaphatunk egy személy szívének állapotáról, hogy semmiféle fizikai kontaktusba nem kerülünk vele, csak egy videót kell megnézni róla. A trükk a videón látható személy bőrének a tónusának a változásában rejlik, ezt figyeli ugyanis egy szoftver és számítja ki a szívritmusát a mesterséges intelligencia.
Eddig egy ilyen orvosi vizsgálat csak a beteg jelenlétében és testi kontaktus által volt kivitelezhető, de az Imperial College London csapata kifejlesztett egy szoftvert, ami kielemzi és megbecsüli egy videó felvételből a szívritmusuk értékét. A program mind a hangot és a videót is egyaránt figyeli, a bőr tónusát és a beszélő hangszínképet (spectrogram).
A szoftver működése mögött megint a mesterséges intelligencia rejlik, pontosabban az algoritmus a gépi tanulásra támaszkodva tanulta meg a szívritmus felismerését több alany megfigyeléséből. A kutatók el is készítettek egy prototípust (Palpitate), hogy élesben teszteljék mennyire akkurátus és hogy működik a megoldásuk a valóságban az emberkísérletek során.
Karrierje csúcspontjaként 2016-ban a riói olimpián 100 méter háton, valamint 200 és 400 méter vegyesen lett aranyérmes, 200 méter háton pedig ezüstöt szerzett a most visszavonult Hosszú Katinka.
Lényegesen gyorsabbá és hatékonyabbá válik az ügyintézés. Emellett nem kell többet papírokat sem szkennelni, iratokat e-mailen vagy messengeren küldözgetni.